Opublikowany w Uncategorized

Londyn

visitlondon

Londyn to zdecydowanie miasto moich marzeń.. Za co? Za wszystko! Za królową, za Big Bena, za London Eye, za czarne taksówki i cudne czerwone autobusy. Dzięki stronie http://www.visitlondon.com mogę was tam dziś zabrać!

 

Top 10 London Markets

London markets sell everything from food to flowers, modern art to antiques, clothes to curios. Large, sprawling markets such as Spitalfields, Camden Market or Portobello Road are ideal if you want to spend a day wandering about, hopefully finding a few bargains along the way. Greenwich is great for gifts and local designers, and you can’t beat Borough for a quick bite.

Alfies Antique Market

London’s largest indoor market is a treasure trove of antique and vintage clothes, collectables and 20th century design pieces. Vintage lovers will adore spending hours browsing through the market’s 600 stalls crammed with everything from rare vintage finds to colourful baubles. Alfies Antique market also has a great rooftop cafe.

more: shopping

Discover London

London-Bus-nemonic-com

London Virtual Tour: London 360

 

Londyn jest stolicą Wielkiej Brytanii, a jednocześnie największą metropolią na naszym kontynencie. Na ulicach można zobaczyć przedstawicieli wielu kultur, kompletną mieszaninę stylów i narodowości, a jednocześnie chaos i bałagan. Wszystkie ciekawe informacje możecie znaleźć :tutaj

did-you-know1

 

Symbole

Na każdej mapie, plakacie czy reklamówce Londynu pojawiają się trzy symbole: Big Ben, londyński piętrowy autobus i charakterystyczna budka telefoniczna. Wszystkie te elementy stanowią nierozerwalną całość ze stolica Wielkiej Brytanii i choć autobusy jeżdżą już tylko na liniach turystycznych, a budki znikają z racji ekspansji telefonii komórkowej, to te symbole na zawsze będą cechą miasta. No, może jeszcze czarne taksówki i królowa matka na przejażdżce odkryta karetą.

Miasto muzeów

Londyn jest stolica kulturalną kraju. Jest tu szczególnie dużo muzeów – aż 240, galerie sztuki, w tym słynna Galeria Tate. Odbywa się tu też wiele imprez kulturalnych i festiwali. Do najbardziej znanych należą karnawał Notting Hill, wraz z największa paradą w Europie.

Liczby rekordowe

Największy pożar w Londynie wybuchł w 1666 roku, niszcząc połowę miejskiej zabudowy. Jako ironie warto podać, ze pożar spowodował wygaśnięcie panującej wówczas epidemii. Właśnie w Londynie pojawił się pierwszy na świecie bankomat, który umieszczono na ścianie banku Barclays. W mieście jest tez najwyższy wskaźnik przestępczości w kraju. Lotnisko Heathrow, jest największym lotniskiem w Europie obsługując rocznie 61 mln pasażerów.

Metro

Londyńskie metro jest najstarszym i najbardziej rozbudowanym na świecie. Jego linie mają aż 400 km długości, a obsługuje je 270 stacji. Pierwsza linia ruszyła już w 1890 roku. Ciekawostkę stanowi fakt, że w podziemiach metra temperatura jest przeciętnie o 10 stopni wyższa niż na powierzchni.

Język

Porozumiewanie się cudzoziemców z rodowitymi londyńczykami może być problematyczne, ponieważ ich język znacznie różni się od tego literackiego. Popularny w stolicy jest za to cockney: gwara używana powszechnie, zwłaszcza wśród niższych warstw społecznych. Cockney jest praktycznie niezrozumiały nawet dla rdzennego mieszkańca Anglii. Poza tym w Londynie żyje prawie połowa przedstawicieli mniejszości narodowych z całego kraju.

Londyńczycy

Aż 30% Londyńczyków jest singlami, może właśnie z tego powodu kwitnie tu rozwój restauracji, pubów i jadłodajni. Szacuje się, że liczba punktów gastronomicznych w tym mieście przekracza 12 tysięcy i z każdym dniem wzrasta. Na miejscu zamykanych lokali powstają nowe, o innym profilu. Można tu znaleźć restauracje wszystkich niemalże kuchni świata.

London Eye

Do jednej z największych atrakcji miasta należy London Eye. Pod tą nazwą kryje się diabelski młyn o wysokości 135 metrów. Pełny obrót koła trwa 40 minut, a kapsuły przeznaczone dla pasażerów są klimatyzowane. London Eye stworzono z 1700 ton stali. Konstrukcja powstała dla uczczenia nowego millenium, a uroczyste otwarcie przeprowadził premier Tony Blair.

 

 

 

Reklamy