Opublikowany w Uncategorized

Skuteczna nauka słówek.

Wordle-vocabulary-1p1s4xh

 

 

Każdy z nas ma swoją, najlepszą, wypróbowaną metodę na naukę słówek w języku obcym.

Przedstawiam wam metody, które wydają mi się najbardziej korzystne.  Źródło: KLIK

KATEGORIE
Jak myślicie, dlaczego powstały słowniki tematyczne? Właśnie po to, aby ułatwić nam szukanie słówek związanych z różnymi dziedzinami życia. Jeżeli nasze słówka do „wykucia” (ach, te kartkówki ze słówek!) poukładamy sobie tematycznie, będzie nam łatwiej je sobie przypomnieć. Warto kupić sobie słownik tematyczny i z jego pomocą przygotowywać się do testów i egzaminów – oszczędzi nam to sporo pracy, a wydatek jest niewielki.

OBRAZKI
Jakie pismo powstało na początku? Oczywiście obrazkowe! Jeden obraz wart jest więcej niż tysiąc słów – więc podczas notowania słówek na lekcji nie wahaj się użyć koloru czy prostego rysunku. Wiele słowników (oprócz obrazkowych, przeznaczonych głównie dla dzieci) zawiera kolorowe plansze tematyczne, które są doskonałą pomocą w nauce. Pamiętasz, w jaki sposób uczyłeś się angielskiego jako dziecko? Tak, tak, kredki, mazaki, wycinanki… Pamiętaj też, że im śmieszniejszy rysunek, tym bardziej zapada w pamięć! Nie potrzeba Ci do tego żadnych zdolności plastycznych; ważne jest, aby rysunek był czytelny dla Ciebie.

RYMOWANKI
Jedną z niewielu zasad matematycznych, jaką udało mi się zapamiętać, jest: „Nie dziel cholero nigdy przez zero!”. Podejrzewam, że nawet kiedy zapomnę, dlaczego nie dzielimy przez zero, ta zasada nie wyleci mi z głowy dzięki temu, że podana jest w bardzo przystępnej formie – rymowanki. Kiedy masz do zapamiętania kilkanaście wyrazów, na przykład nazwy zwierząt, spróbuj poukładać je parami do rymu – a jeżeli nie jest to możliwe, ułóż z nich rapowy kawałek i dorób melodię – zapamiętasz na pewno!

SPACER PO SŁÓWKACH
Wybierz dobrze Ci znane otoczenie, najlepiej Twój pokój i dobrze mu się przyjrzyj. Teraz popatrz na listę słówek, których masz się nauczyć i „porozkładaj” je w swoim pokoju na różnych przedmiotach i zrób sobie
w wyobraźni spacer po pokoju. Załóżmy, że wybrałeś następujące przedmioty (w kolejności „podchodzenia do nich”): obraz na ścianie, fotel, kwiatek, plakat Britney Spears, biurko i łóżko, a z pamięci ciągle wypadają Ci takie słówka, jak moustache, trousers, tangerine, ribbon, donkey, liver, rifle. Teraz wystarczy tylko poukładać te słówka w odpowiednich miejscach i zrobić sobie mały spacer po pokoju, najpierw wyobrażając sobie nowy układ, potem starając się zapamiętać nazwy. Pamiętaj o tym, żeby nie zmieniać kolejności! W ten sposób na pewno zapamiętasz choćby taki widok: a picture of a liver hanging on the wall, a donkey sitting in the armchair, a plant with a moustache, Britney eating a tangerine, a rifle under the bed and a pair of trousers on the desk… Za każdym razem, kiedy będzie Ci potrzebne któreś z tych słówek, przywołaj znajomy widok, a angielski odpowiednik przyjdzie sam nie wiadomo skąd!

Często przeze mnie stosowaną i polecaną techniką na POWTARZANIE SŁÓWEK NA BIEŻĄCO jest chodzenie po ulicy i nazywanie wszystkich przedmiotów po angielsku. Do dzisiaj zdarza mi się pędzić do domu z myślą o tym, że koniecznie musze sprawdzić w słowniku, jak po angielsku nazwać polewaczkę czy klomb. Zabawę można prowadzić nawet ze znajomymi!

Zaawansowanym w nauce polecam jako doskonale ćwiczenie ZMIANĘ FORMY GRAMATYCZNEJdanego wyrazu: z rzeczownika robimy przymiotnik czy czasownik itp., oczywiście pod warunkiem że jest to możliwe! Przy okazji niechcący opanujemy podstawy słowotwórstwa… Znajomość swoich słówek można też sprawdzić alfabetycznie, przy pomocy dobrze wszystkim znanej gry w „PAŃSTWA-MIASTA”. Kategorie możemy dowolnie modyfikować, a czym dziwniejsze wymyślimy, tym lepiej zapadną nam w pamięć należące do nich wyrazy!

http://www.interklasa.pl

Reklamy