Opublikowany w Uncategorized

British etiquette

etiquette-logo1

 

 

Sztuka poprawnego zachowania, obowiązuje na całym świecie. I choć wielu osobom ogłady towarzyskiej nie brakuje, w obcym kraju zdarza im się popełnić gafę.

Savoir-vivre oznacza ogładę, dobre maniery, znajomość obowiązujących zwyczajów, form towarzyskich, a także reguł grzecznościowych związanych z daną społecznością.
Przy stole – ale jak?
Wszystkie narody na wszystkich kontynentach łączy jedno – stół. Jak bardzo byśmy się nie różnili, stół i wspólne posiłki zawsze łagodzą obyczaje. Niemniej jednak w przypadku brytyjskich zwyczajów należy pamiętać o kilku zasadach.

Z doświadczenia wiemy, że Brytyjczycy mają najmniejsze domy w Europie. Ale każdy jest dla pana domu zamkiem. Kiedy jesteśmy już zaproszeni do tego „zamku” czy też kawałka zieleni, w wielu przypadkach hucznie zwanego ogródkiem, warto nie popełnić żadnego faux pas. A zapraszani możemy być albo na BBQ, albo na wytworne dinner party.

BBQ zawsze jest dla Brytyjczyków wielkim społecznym wydarzeniem. I choć dla nas to po prostu grill, na który kiełbasa, piwo i musztarda zdecydowanie wystarczą, Wyspiarze podchodzą do tego nieco inaczej.

Wszyscy mamy znajomych Brytyjczyków, z którymi w taki bądź inny sposób spędzamy czas. I choć nie kwapią się oni do zawierania bliższych znajomości, to kiedy już się do nas przekonają, stajemy się częścią ich otoczenia. Często jesteśmy więc zapraszani na BBQ. Warto wtedy pamiętać o kilku regułach.

Najczęściej nie za bardzo wiemy, co ze sobą zabrać. Jesteśmy gościnni, co się chwali, ale nie zawsze potrafimy przewidzieć, co może być mile widziane podczas wspólnego BBQ. Jeśli nie chcemy wcześniej pytać, zawsze możemy przynieść wytrawne wino, polskie piwo, sałatkę lub ciasto. Pani domu powinna też dostać kwiaty.

Podczas spotkania nie należy odmawiać, jeśli proponuje się nam potrawy, za którymi niekoniecznie przepadamy. Angielskie kiełbaski (pieczone czy nie) do rarytasów nie należą. Kupować ich nie musimy, ale jeśli nas nimi oficjalnie częstują, odmówić nie można. Sami też powinniśmy pamiętać i o tym, że mamy wiele do zaoferowania i nie powinniśmy się niczego wstydzić. Przeciwnie, dlaczego nie forsować tego, co nasze i co najlepsze.  (źródło: http://londynek.net/)

British-table-manners
20110428013409429_Medium
Przy powitaniu zachowaj dystans około dwóch kroków.

Jeśli witasz się z kobietą koniecznie poczekaj aż ona pierwsza wyciągnie rękę.

Przy powitaniu kogoś kogo dopiero poznajesz nigdy nie mów: „It’s nice mee et you”, a jedynie „How do you do?”. Gdy usłyszysz to nie traktuj tego nigdy jako pytania i nie odpowiadaj na nie.

Gdy poznajesz kogoś i usłyszysz „How do you do?”., odpowiedz „Fine, thank you”. Następnie powinieneś powiedzieć: „And yourself?” (to jest znakiem wysokiej kultury i troski o drugiego).

Brytyjczyk podaje rękę tylko przy pierwszym spotkaniu oraz przy pożegnaniu na dłuższy czas.

Pamiętajmy zawsze, że rodowici Brytyjczycy, Brytyjczycy z dziada pradziada, to nie są sami Anglicy, ale również Szkoci, Walijczycy, Irlandczycy . Jeśli bezmyślnie lub bezwiednie nazwiemy np. Walijczyka Anglikiem, to będzie to wielka gafa i może być wielka obraza. Mówmy więc: „Brytyjczyk” „Brytyjczycy”. (źródło: http://www.savoir-vivre.com.pl/)
1322480841_now_to_be_br-33
 Tea Time jest odpowiednikiem podwieczorka lub wczesnej kolacji, składającej się z kubka herbaty i ciasta lub kanapek. Ze względu na godziny pracy,Tea Time ma miejsce grubo po godzinie 17 (większość Brytyjczyków kończy pracę o 17), najczęściej około godziny 18.

Brytyjczycy są Herbacianym narodem: średnio Brytyjczycy wypijają łącznie 160 milionów kubków herbaty dziennie! Według statystyk, przeciętny Brytyjczyk wypija 2.1 kg herbaty na rok. Najpopularniejszą postacią herbaty wypijaną przez wyspiarzy jest czarna herbata z mlekiem (nigdy kremem!) pita w zwykłym kubku, zazwyczaj bez dodanego cukru.Builder’s Tea (Herbata Budowlańca) to mocna, czarna herbata z dolaną dużą ilością mleka i dużą ilością cukru.

W większości przypadków picie herbaty nie jest małą, elegancką ceremonią oznaczającą wysoki poziom kultury rodem z powieści Jane Austen; herbata jest traktowana jako zwykły napój, niektórzy ludzie wypijają aż 6 kubków dziennie. W UK przerwa na herbatę jest niezbędna (godzina na przerwę zależy w zupełności od wykonywanego zawodu i/lub pracodawcy) w czasie której konsumowane są ciastka.  (źródło: http://dpm-soldier.pl/)

5821616165_b0efbd7fcb_z
01
tea-etiquette-v2 penhaligons-guide-to-gentlemanly-behaviour
etiqutte_tips

 

beispiel6

Reklamy