Opublikowany w Uncategorized

Ciekawostki o monarchii brytyjskiej

rodzina

 

 

Ponoć śniadanie królewskie nie różni się od normalnego… bardzo. Różnice są subtelne. Na przykład to, że od lat mleko na królewski stół pochodzi od jednej, określonej rasy krów, z konkretnego gospodarstwa. Albo to, że przed podaniem monarchom gazety są wcześniej prasowane przez bibułkę, żeby tusz drukarski nie brudził królewskich palców. Albo to, że do tego śniadania usługuje dwanaście osób.

Queen+Elizabeth+II+Prime+Minister+David+Cameron+xzBJEXp58oSl

 

Jednym z obowiązków Pierwszego Ministra Zjednoczonego Królestwa jest odwiedzanie głowy państwa w każdy wtorek, punktualnie o szóstej po południu. Chociaż królowie, jako władcy konstytucyjni, nie mają w Brytanii nic do gadania o polityce, regularnie spotykają się z szefami rządu na cotygodniowych, godzinnych spotkaniach. Treść rozmów nie wychodzi za drzwi królewskiego gabinetu; z relacji byłych premierów wiadomo jednak, że rozmowy przy herbatce niekoniecznie traktują o tajemnicach państwowych. Dla obydwu stron jest to okazja do lekkiego odetchnięcia od sztywnych zasad rządzących ich życiem, i mogą także spokojnie porozmawiać o sprawach prywatnych. Jak monarcha ze swym doradcą.

0FaCi

Królowa Elżbieta ubiera się niezwykle konserwatywnie i statecznie. Sęk w tym, że taki ubiór przestaje robić odpowiednie wrażenie, jeżeli nie jest absolutnie nienaganny. Dlatego Jej Wysokość, a i pewnie nie tylko ona, ma w poły płaszcza i kapelusz wszyte kawałki ołowiu, które chronią iście królewską elegancję przed wiatrem.

Queen-Elizabeth-II-1-152146_L

Zrozumiałym wydaje się, że królowa zasiada – przynajmniej formalnie – we wszystkich ważniejszych radach, kapitułach orderów i innych ważnych instytucjach. Ale najładniejsze są te przywileje, które mają tak długą historię, że dzisiaj są kompletnie absurdalne i niezrozumiałe. Na przykład taki, że obecna głowa państwa, Królowa Elżbieta II, jest właścicielką wszystkich łabędzi w swoim kraju. Siła tradycji.

 

Wszystkie ciekawostki pochodzą ze strony http://www.deser.pl

Reklamy