Opublikowany w Uncategorized

Ciekawostki o Londynie

large

 

Na każdej mapie, plakacie czy reklamówce Londynu pojawiają się trzy symbole: Big Ben, londyński piętrowy autobus i charakterystyczna budka telefoniczna. Wszystkie te elementy stanowią nierozerwalną całość ze stolica Wielkiej Brytanii i choć autobusy jeżdżą już tylko na liniach turystycznych, a budki znikają z racji ekspansji telefonii komórkowej, to te symbole na zawsze będą cechą miasta. No, może jeszcze czarne taksówki i królowa matka na przejażdżce odkryta karetą.

 

Londyn jest stolica kulturalną kraju. Jest tu szczególnie dużo muzeów – aż 240, galerie sztuki, w tym słynna Galeria Tate. Odbywa się tu też wiele imprez kulturalnych i festiwali. Do najbardziej znanych należą karnawał Notting Hill, wraz z największa paradą w Europie

 

Największy pożar w Londynie wybuchł w 1666 roku, niszcząc połowę miejskiej zabudowy. Jako ironie warto podać, ze pożar spowodował wygaśnięcie panującej wówczas epidemii. Właśnie w Londynie pojawił się pierwszy na świecie bankomat, który umieszczono na ścianie banku Barclays. W mieście jest tez najwyższy wskaźnik przestępczości w kraju. Lotnisko Heathrow, jest największym lotniskiem w Europie obsługując rocznie 61 mln pasażerów.

 

Top-10-London-Attractions

 

Porozumiewanie się cudzoziemców z rodowitymi londyńczykami może być problematyczne, ponieważ ich język znacznie różni się od tego literackiego. Popularny w stolicy jest za to cockney: gwara używana powszechnie, zwłaszcza wśród niższych warstw społecznych. Cockney jest praktycznie niezrozumiały nawet dla rdzennego mieszkańca Anglii. Poza tym w Londynie żyje prawie połowa przedstawicieli mniejszości narodowych z całego kraju.

 

Do jednej z największych atrakcji miasta należy London Eye. Pod tą nazwą kryje się diabelski młyn o wysokości 135 metrów. Pełny obrót koła trwa 40 minut, a kapsuły przeznaczone dla pasażerów są klimatyzowane. London Eye stworzono z 1700 ton stali. Konstrukcja powstała dla uczczenia nowego millenium, a uroczyste otwarcie przeprowadził premier Tony Blair.

 

london-england

 

źródło http://wielka_brytania.lovetotravel.pl/

Reklamy