Bezpieczeństwo w Internecie

10 PROSTYCH ZASAD MĄDREGO KORZYSTANIA Z FACEBOOKA

73608782f50eb6af17bb69bdcd662692_XS

Nikt nie wie w jakim kierunku zmierza Internet, co nowego powstanie jutro i jaki to będzie miało wpływ na naszą prywatność. W latach 80-tych spekulowano na temat komputerów przyszłości, wizjonerzy mówili o urządzeniach wielkości notatnika uruchamianych za pomocą gestów czy mimiki. Te futurystyczne wizje były dla wielu osób śmieszne, ale czyż nie sprawdziły się?

Inwigilacja Google, kontrola portali społecznościowych, urządzenia mobilne, komunikacja many to many w zamian za face to face. Dzisiaj to norma. W ciągu ostatnich kilku lat technologia zaskoczyła nas tak mocno, iż nie byliśmy w stanie przygotować się na jakiekolwiek nowości. Uczymy się na bieżąco, co można a czego nie można i wykształciliśmy w sobie umiejętność szybkiego dostosowywania się do zmieniającej rzeczywistości.  Dostosowanie się jednak to nie to samo co mądre korzystanie z tego, co daje nam Internet. Z obserwacji i doświadczenia powstał poniższy mini poradnik „Jak mądrze korzystać z FB”. Wraz z upływem czasu powstaną nowe zasady, dlatego czekamy na Wasze pomysły!
myl perspektywicznie (1)

 

źródło: http://www.rightclick.pl

Jak zapoznać dziecko z zagrożeniami, które wynikają ze stosowania nowych technologii?

Dla wielu dzieci w wieku wczesnoszkolnym korzystanie z komputera nie jest żadnym problemem, podobnie jak posługiwanie się telefonem komórkowym. Zazwyczaj sprawnie poruszają się po internecie i bez trudności komunikują się ze swoim koleżankami i kolegami. Dzieci powinny jednak znać zagrożenia, które wynikają ze stosowania nowych technologii, a także wiedzieć, jak sobie z nimi radzić.

Polecamy serię kreskówek „Owce w Sieci”, znaną również jako Sheeplive.eu. Głównym celem serii jest edukacja dzieci w zakresie bezpiecznego i odpowiedzialnego korzystania z internetu, telefonów komórkowych i innych nowych technologii. W zabawny sposób pokazują im nieodpowiednie zachowania, a dorosłym dają możliwość zapoznania się z problemem.

Akcja kreskówek rozgrywa się w szałasie na hali. Występują: mądry Baca, naiwny Jasiek, dzielny Gajowy, niewinne owce, barany oraz złe wilki. Każda z kreskówek przybliża dane zagrożenie w sposób łatwy i zrozumiały dla dziecka oraz pokazuje możliwości rozwiązania problemu. Zakończenie każdej krótkiej opowieści zawiera morał, jak uniknąć zagrożeń.

W polskiej wersji językowej dostępnych jest dziewięć kreskówek (następne w przygotowaniu)advertiser-superhero-kid-1:

Projekt „Owce w Sieci” powstał z inicjatywy słowackiej organizacji pozarządowej eSlovensko w ramach programów Zodpovedene.sk, Pomoc.sk oraz Stopline.sk i jest współfinansowany z budżetu Unii Europejskiej.  Otrzymał wiele nagród.

W Polsce seria kreskówek jest realizowana przez Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI), które tworzą Dzieci Niczyje oraz NASK. Głównym partnerem projektu jest Fundacja Orange.

Kreskówki w polskiej wersji językowej można zobaczyć na stronie domowej projektu (http://pl.sheeplive.eu/). Na stronie można też zagrać w zabawne gry oparte na motywach z filmów, wydrukować kolorowanki i plakaty, jak w sposób odpowiedzialny korzystać z internetu. Są tu też tapety na ekran komputera lub telefonu, wygaszacze ekranu i dzwonki, które można ściągnąć na komórkę, oraz słowniczek. Portal zaprojektowany został z uwzględnieniem potrzeb osób niedowidzących i innych osób niepełnosprawnych (w tym użytkowników technologii asystujących).